Relativně mladé české vydavatelství BoardBros má za sebou vydání hned několika stolních her a jen na tento rok už chystá rozšíření pro Mini Express a Naši osadu, ale také rodinný Festival zvířátek navazující na Útulná doupata. Nicméně tímto jejich plány ani zdaleka nekončí, jelikož už během letošního léta dojde také na eurovku Katedrála, v originále známou jako The Red Cathedral.
Tento titul od španělské společnosti Devir vyšel původně v roce 2020 a pochází z myslí dvojice autorů Isra C. a Shei S. Jeho premisou je, že si hráči vyzkouší roli stavitelů, kteří se na přání Ivana Hrozného snaží postavit Chrám Vasila Blaženého. To budou dělat v rámci jednotlivých kol, během nichž je možné provést tři akce. Buď si můžete zamluvit část katedrály a vylepšit tak svou dílnu, čímž získáte dodatečné bonusy, nebo lze vyrazit na trh a nakoupit na něm suroviny či využít pomoci několika zdejších cechů. Poslední akcí pak tyto suroviny dovezete do katedrály a tím dopomůžete její výstavbě.
Mezi těmito akcemi se nicméně musíte rozhodovat logicky, protože váš inventář je omezený a každý zbytečný výlet na trh nebo ke katedrále vás může ve výsledku potrestat. Navíc na trhu vždy nemusíte nalézt výhodně to, co zrovna potřebujete, zatímco při stavění musíte úspěšně konkurovat ostatním hráčům. Vítězem se nakonec stane hráč, který získá nejvíce vlivu v rámci různě velkých a vylepšitelných sloupců, do kterých je rozdělená samotná katedrála.
Dobrou zprávou pro jednotlivce je, že Katedrála přináší i sólový režim, v němž se postavíte původnímu architektovi katedrály – Postniku Jakovlevovi. A mezi příjemné zprávy patří i to, že BoardBros ke hře chystají i nějaký ten bonusový materiál, do kterého patří třeba mini rozšíření Cech zlodějů, ale také tradiční výlet do historie skrze doprovodný článek, který se objeví na oficiálních stránkách vydavatele.
Ve světle přetrvávajících událostí by se však někomu mohlo jevit poněkud „nemístné“ vydávat titul s ruskou tématikou. Na toto konto se David Navrátil z vydavatelství vyjádřil následovně: „Katedrála je hra ze 16. století. Je dílem španělského studia a se současnými událostmi a putinovským Ruskem nemá nic společného. Připadalo nám hloupé se zbytečné bát skvělé hry kvůli tomu, že v Rusku momentálně řádí šílený diktátor.“
Rozhodnutí o tom, jestli je tento pohled na věc „kompatibilní“ i s vaším viděním situace, je samozřejmě pouze na vás.