Pán prstenů: Putování po Středozemi
1–5 hráčů | 60–120 minut | Od 14 let | česky
Co si myslí Alladjex
zdroj: Archiv
Přestože jsem několik partií odehrál s živými spoluhráči, kvůli nedostatku společného volného času jsem se vrhl i na soliterní zážitek. I když nejsem fanoušek osamělého hraní deskovek a radši v takovém případě sáhnu po videohře, díky aplikaci dostávám v podstatě oba světy současně. Navíc v takové podobě, kdy se do hry nemusím nutit, ale naopak se těším, až si ji vybalím a vrhnu se sám do dobrodružství s Breavor a Gimlim.
Co si myslí Petr Vojtěch
Nový dobrodružný Pán Prstenů má nelehký úkol, protože přináší ohromná očekávání. Asi budu mluvit za mnohé, když řeknu, že je to ta dobrodružná hra, na kterou jsem roky čekal. Je to možnost zažít Pána Prstenů v jeho nejsilnější formě – jako společenstvo hrdinů vydávající se vstříc nebezpečí na pozadí příběhu s mytologickým přesahem. Kampaň jsem ještě neprošel do konce a mohu tedy zprostředkovat pouze dojmy z první třetiny, již nyní je však možné mluvit o mnohém.
Struktura vyprávění se zatím přesně drží předlohy. Začnete se zdánlivě nevýznamným úkolem, který se až později přetaví v mnohem větší a komplexnější vyprávění. A ačkoliv nevím, jak ono vyprávění skončí, mohu potvrdit, že z úvodního „hledání lupičů“ se stane výprava mnohem významnější.
Jednotlivé scénáře v kampani jsou opravdu tematické. Velká část akcí mnohdy sestává jen z testování na „úspěch a neúspěch“, ale díky absenci kostek nejde jen o zkoušení štěstěny, nýbrž o chytrý mechanizmus s přípravou karet. Karty mají dvojí užití a hrozně mě baví ono rozhodování, kdy vás zajímá specifická schopnost, a kdy si chcete kartu nechat v balíčku pro větší šanci na úspěch v testu.
Akcí je zdánlivě málo. Můžete se pohnout, bojovat nebo interagovat s žetonem. Kdo hrál Arkham nebo Eldritch Horror, asi by se zalekl, že spoustu tahů ani nevyužijete naplno. Sám jsem byl překvapený, jak těsný každý scénář je. Nikdy nestihnete porazit všechny nepřátele ani prozkoumat všechny žetony.
To mě přivádí k aplikaci, která je jádrem hry a celou ji řídí. Hýbe s nepřáteli, odhaluje mapu, vypráví příběh, kontroluje žetony a řídí souboj. Jestli je pro vás nutnost hrát s aplikací běžně stopkou, apeluji na vás, abyste to tentokrát přehodnotili.
Doprovodná aplikace v tomto případě není něčím, bez čeho by se dalo snadno obejít. První výhodou je, že příběh není lineární. Zatím nevím, zda se bude vyprávění nějak zásadně větvit. Minimálně mohu potvrdit, že když se do kampaně pustíte znovu, potkáte jiné úkoly, nepřátele a mapa bude také vypadat jinak. Aplikace však dělá mnohem víc.
Prozkoumání žetonu je jakýmsi ekvivalentem události z jiných dobrodružných her. Než se do toho vrhnete, z krátkého popisu můžete odhadnout, co vás čeká a jaké dovednosti by se hodilo mít. Na druhou stranu je škoda, že řada těchto setkání je dost banálních a jen několikrát za celý scénář narazíte na něco zapamatovatelného.
Hlavně jsem rád, že to, co by dříve musel provádět hráč (pán jeskyně), nyní zvládne aplikace. Pohodlné také je, že za vás aplikace spravuje karty, takže můžete hravě rozehrát více kampaní najednou. Také vás upozorní, když můžete vylepšit předmět.
Co jí však žalostně chybí, je propojení všech platforem. Nemůžete tak rozjet kampaň u sebe na počítači a pokračovat na tabletu. To bude problém zejména pro ty, kteří se neschází pravidelně na jednom místě. A hraní na telefonu bych kvůli velikosti displeje spíše nedoporučoval.
Titul podporuje tematické hraní i tím, že vám často dá vybrat. Hned na začátku prvního scénáře se můžete rozhodnout, jak přistupovat k lupičům. V tu chvíli se budete ptát, co by dělal Aragorn? A co Gimli? Uvidíte zlatou cetku na zemi. Legolas se s ní asi zdržovat nebude, ale Bilbo?
Hra vám umožní vklouznout do postavy, což mě osobně hodně baví. Příběh by se měl sice odehrávat někde mezi Hobitem a Pánem Prstenů, ale nesmíte nad ním přemýšlet moc vážně. Legolas a Gimli by v tuto dobu asi těžko byli na společné výpravě. A co Bilbo? Má u sebe prsten nebo ho nechal doma na římse?
Kampaň má nabídnout 14 scénářů a celý příběh se rozjíždí celkem vlažně. První dvě mise vás spíš učí herní základy a ani pak nečekejte časté zvraty. Hře tak trochu chybí zásadní události, které by vás po vzoru seriálů na konci každého scénáře donutily rychle rozložit další. Tím nechci říct, že by vyprávění bylo slabé, jen nemusí být zprvu úplně poutavé. Obzvlášť tehdy, pokud je pro vás Pán Prstenů jen dalším fantasy.
Změna však probíhá na úrovni hratelnosti. Zatímco jednou sledujete tlupy skřetů v divočině, jindy zpovídáte lidi v hospodě a hledáte špeha. V tomto ohledu zatím hodnotím Pána Prstenů na jedničku. Zpracování je také fantastické. Figurek postav a nepřátel není tolik, ale jsou detailní a herní dílky sice na první pohled vypadají všechny zeleně nebo žlutě, ale nechybí jim detaily, se kterými počítá aplikace i vyprávění.