V prosinci jsme recenzovali povedenou rodinnou hru Aqua, první zářez v češtině od původního dánského vydavatele Sidekick Games. S počátkem května je možné se vydat s dánskými tvůrci do Indonésie v novince Hutan: Život v pralese, kterou si díky spolupráci s Asmodee Czech Republic užijete v češtině. Autory jsou zkušení Asger Harding Granerud a Daniel Skjold Pedersen, kteří společně stvořili závodní Heat, budovatelský Copenhagen či válečnou duelovka 13 Days: The Cuban Missile Crisis, 1962.
I tuto pralesní Sidekick novinku ilustroval Vincent Dutrait a jedná se o rodinnou hru ve dvou kilové krabici s patnácti platy kartonu a krásnými potištěnými dřevěnými figurkami zvířat. Ostatně samotné svěží grafické ztvárnění krabice způsobilo, že když jsem viděl náhled novinky pře pár měsíci, okamžitě jsem si ji napsal na seznam letošních titulů k zahrání. A mohu prozradit, že nejen kvůli vzhledu si ji doma ponecháme!
Zvířata v krabici
Po otevření krabice vás čeká sestavování insertu a 64 stromů. Insert funguje obstojně – sice je to jen sestavení přihrádek, ale vyjma bodovacího bločku se vše vměstná na své místo a komponenty se při převrácení krabice nerozsypávají. Bloček je třeba umístit pod stromky.
Spolu s žetonem luskouna pro začínajícího hráče tu je po třech kusech pěti druhů zvířat v podobě figurek – tygr sumaterský, orangutan, dvojzoborožec nosorožčí, kasuár a nosorožec sumaterský. Reáliím odpovídají i užité květiny a stromy, žádná rostlina ani zvíře však neoplývá unikátním efektem či vlastně jakoukoliv schopností či odlišujícím rysem. Hra je spíše abstraktní.
Jak uvádí pravidla, hutan znamená prales a hutan hujan deštný prales. Kdo vybuduje ten nejživější a nejúchvatnější, zvítězí. Za tímto účelem je potřeba pořídit na trhu květiny, jimi osázet svůj deštný prales, vypěstovat z nich stromy a dle barvy květu přilákat odpovídající zvíře. Kdo nejlépe splní vícero zadání mřížky a úspěšně bude pěstovat a vnadit, stane se vrchním pralesníkem.
Pro květiny nevidíš prales
Partie hry Hutan: Život v pralese se hraje na 9 kol po dvou tazích. Vše se odehrává v hráčově modulárním pralese o 36 polích (sestaveného ze čtyř destiček formátu 3 x 3). Střed stolu tvoří nabídka karet květin. Samotný tah hráče pak sestává ze tří fází – výsadby květin, růstu stromu a dokončení oblastí, tvorby dokonalého biotopu.
Ve svém tahu nejprve vysadíte květiny – odhodíte zvolenou kartu a pomocí žetonů odpovídajících kytek osadíte svou desku hráče, přičemž úhlopříčný dotek se nepovažuje za sousedící pro tvorbu skupin. Květiny se umisťují tak, aby sousedily s jinou květinou, ale můžete květy stejného druhu položit na dříve položené žetony. Místo karty květiny si z nabídky můžete vzít i žeton luskouna, který vás obdaří libovolnou květinou a umožní vám se stát začínajícím hráčem pro další kolo.
Následuje růst stromů, kdy v případě, že na sobě máte dva květy, vrchní odhodíte a nahradíte ho libovolným stromem. Pokud jste dokončili oblast (plně osadili vzor určitého tvaru v mřížce udaný deskou pralesa), přinese vám body.
Pokud jste stvořili dokonalý biotop, tedy daná oblast je osazená pouze květy jedné barvy a navíc ze všech květů vyrůstají stromy, smíte jeden strom nahradit zvířetem. To vám podle oblasti přinese bonusové body.
Přilákané zvíře navíc pohnojí okolí, tedy na ortogonálně sousedící políčka mřížky smíte dát po jednom libovolném květu, což vám hru nepohnojí, ale urychlí váš růst a aspiraci na sbírání bonusů.
V závěru partie získáte bod za každý vysazený strom, za zvířata a dokončené oblasti, a v neposlední řadě ztratíte body za nedokončené či smíšené nedokonalé oblasti. V rodinné variantě je možné vše zjednodušit opuštěním od záporných bodů a akce hnojení, v pokročilé variantě naopak přibydou nové karty ekosystémů, což není nic jiného než statické karty úkolů (kontraktů). Kdo je splní, získá v závěru bonusové body i za ně.
Fajnová rodinkovka
Hutan: Život v pralese je standardní abstraktní rodinná hra v přepěkném hávu. Sice nenabízí nic originálního či překvapivého, ale ani vás nezklame. Je příjemné ji hrát, lehké se v ní orientovat, neustále máte dobrý pocit z budování a dotahování/uzavírání oblastí těsně před koncem partie.
Jelikož ji pořídíte kolem osmi stovek, tak pro rodinné či občasné hraní ji mohu vřele doporučit, pokud ještě ve sbírce nemáte hru obdobných mechanismů. Není tu moc, co vypíchnout, neboť hra je tak přímočará, jak jsem popsal výše – vhodná pro každého, mladé i staré. Sice je uváděný věk od 8 let, ale dle mojí zkušenosti to zvládnou i bystrá dítka od 4-5 let.
Z hlediska komponent stromy docela drží pohromadě a rovněž se nekácí z žetonů květin s rozeklanými kvítky. Co se týká solitérní hry, v té usilujete o překonání stanovených bodových příček. Vždy si vyberete ze tří karet květin na tržišti a další dvě odhodíte. Jakmile vám dojdou karty, bodujete.
Ovšem, podobně jako v Aqua, i zde si lze partii zpestřit zaznamenáváním úspěchů ze splněných scénářů (konkrétních rozvržení hráčovy desky) či úkolových výzev a dostatečného zisku bodů za ně. A když ani to nestačí, je možné sáhnout po úpravách a partii si zpestřit změnou konkrétního pravidla, když se třeba hraje úhlopříčně či máte dovoleno mít v pralese od každého zvířete pouze jeden kus. Sólo jsem zahrál vždy za 15 až 20 minut, podobně to vychází na hráče i v partii více plantážníků.
Vzato kolem a kolem jde o příjemný zážitek, který vás vyloženě nepřekvapí, ale na stole udělá parádu velikou.