Piráti z Maracaiba – recenze správného pirátského života
Recenze zdroj: Vlastní foto autora

Piráti z Maracaiba – recenze správného pirátského života

Název:
Piráti z Maracaiba
Počet hráčů:
1-4
Herní doba:
25-100 min.
Čeština:
ano
Věk:
12+
Detail hry

31. 10. 2024 17:00 | Deskovky | autor: Jan Plachý |

Věděli jste, že her s tématikou pirátů je opravdu hodně? Jasně, že to víte, ale dle BBG (největší databáze her) je jich dokonce přes 1 500. A to je už opravdu velká konkurence v deskoherním oceánu. Není proto divu, že další hra s touto tématikou to bude mít těžké. A přesto se u nás vydavatelství Boardbros rozhodlo, že nám na stůl přinese karetní předělávku starší hry Maracaibo

Oceán plný ryb

Člověk zná z pirátských filmů, jak je kolem lodi jen voda, voda a zase voda. Tedy ano, občas i nějaká ta loď, ale to vás v Pirátech z Maracaiba čeká taky, když je to hra pro 1-4 hráče. Když však koukneme do krabice, rozhodně samou vodu nenalezneme. Je toho totiž opravdu hodně, co vás na pirátské cestě čeká. Abych byl konkrétní: hráčské desky ve tvarů lodí s místy pro různá vylepšení (kdo by nechtěl mít našlapanou loď?), dřevěné komponenty v podobě barevných kostiček a mnoho kartonových žetonků a mincí. Nesmím zapomenout taky na desku průzkumu, pašerácké destičky a hlavně více než sto karet, které budou tvořit váš herní svět.

V krabici nenaleznete herní mapu protože už na fotkách jste si mohli všimnout, že ji budou tvořit právě karty, které se navíc v průběhu hraní mění na nové lokace, osoby i ostrovy. Vše je pěkně zpracované a nenašel jsem nic, co by mi v tomhle ohledu překáželo. Na druhou stranu je potřeba mít na vědomí, že komponenty jsou velmi klasicky euroidní. Nečekejte velkolepou podívanou nebo plastové figurky. Ničemu to nevadí, ale v době, kdy se některé firmy vydávají cestou brutálního, leckdy až přemrštěného luxusu, si tato hra vystačí s „málem“.

Jak se Piráti hrají?

Předně vás jistě zajímá, co vlastně Piráti z Maracaiba jsou za deskovku. Jednou větou by se dalo říct, že se jedná o závodní pirátskou hru, která využívá karty více způsoby a hází se u toho kostkami. A teď si to pojďme víc rozebrat.

Piráti z Maracaiba zdroj: Vlastní foto autora

Při přípravě pirátů si každý hráč vezme svoji loď, pašerácké destičky a ve zvolené barvě i dřevěné figurky průzkumníků a lodí. Začátek je pro všechny stejný, ale jak budete plout po moři, dostanete příležitost si vylepšovat svou loď, získávat bonusy a celkově se připravovat na budoucí náročnější cestování. Zároveň si hráči umístí své průzkumníky na příslušnou desku a jde se na nejdůležitější část přípravy – herní mapu.

Před každou partií si připravíte herní plochu dle instrukcí v pravidlech, která ale nechávají prostor variabilitě, takže budete mít každé sezení jiné cesty. Zde bych rozhodně doporučil insert od Hermana, díky němuž si vytvoříte mřížku, do níž jen vkládáte karty. Nebudu zastírat, že herní mapa mě na Pirátech z Maracaiba baví opravdu hodně, což je dobře, protože je tu hlavním prvkem.

Jakmile na vás přijde řada, musíte se pohnout svou lodí směrem kupředu, tedy směrem napříč mapou a tam, kde vaše loď zakotví, využijete efekt karty. A právě tímto využíváním se některé karty nahrazují z balíčku vyšší úrovně a herní mapa se tak proměňuje za pochodu. Na kartách můžete naleznout jak ostrovy, tak i další členy posádky, vybavení a různé rezidence. Hráči tak využívají herní mapu k tomu, aby postupně nasbírali co nejvíce vítězných bodů a na konci třetího kola hráč s nejvíce body vyhrává.

Piráti z Maracaiba zdroj: Vlastní foto autora

Johó, moře se mění každým větrem!

Jak se hráči střídají v pohybech a závodí, kdo dřív dorazí na konec mapy, resp. do Maracaiba, vstupují na herní karty, které mohou využívat. Vím, to jsem psal, ale je to důležité, protože právě díky kartám si postupně vylepšujete svou loď, zvyšujete bojeschopnost posádky, objevujete poklady nebo třeba získáváte rezidence – další a další body. 

Opravdu mě baví, když se na tahu musím rozhodnout, kam budu plout a kde co využiji. Mnohdy musíte obětovat nějakou zajímavější kartu jen proto, aby ji nezískal váš protihráč nebo na ni jednoduše nemáte peníze. Jindy vám zase protihráč přichystá novou lokaci a vy tak máte možnost využít kartu, která původně ve hře nebyla. 

Celé toto měnění a využívání herní plochy je opravdu krásné a zábavné. Je tedy pravdou, že někdy až tak, že ani nestihnu doplout a končí jedno ze tří kol. To pak člověka zamrzí, ale závody jsou holt nemilosrdné (kolo totiž končí, jakmile první hráč dopluje na druhou stranu mapy). Z výše řečeného by mělo být patrné, že pokud nemáte rádi větší prvek náhody nebo měnící se nabídku akcí/možností, zvažte, zda Piráti budou pro vás, ale dle mého stojí i tak za vyzkoušení.  

Bez peněz do moře nelez!

Dalším prvkem, který rozhodně stojí za zmínku, jsou peníze. Ty hrají velkou úlohu, protože díky nim si můžete najmout člena posádky, koupit lepší vybavení (vše to jsou karty z herní plochy) nebo se opravdu plácnout přes kapsu a zařídit si rezidenci. Rezidence je speciální karta budovy (hostinec, zátoka pirátů, vila atd...). Peníze proto rozhodně nejsou prvkem, který ve hře můžete opomíjet a budete často hodně plánovat, jak dostat do pokladnice další zlatky.

Třeba tak, že získáte zlato a zakopete ho nebo pošlete průzkumníka, aby našel další zdroje. Může se totiž stát (a opravdu se stává), že najednou jste na tahu a na kartu, která by se vám opravdu hodně hodila, prostě nemáte. A co teď s tím? No, budete muset plout jinam a hledat další cesty k penězům nebo k vítězným bodům.
Osobně mám prvek peněz ve hrách opravdu rád a v Pirátech z Maracaiba fungují moc pěkně. 

Rabovat, to je povinnost, ale útočit na protihráče?

Nebojte, krvelační piráti, i na boj se dostane, i když ne tak krvavý, jak bylo v historii zvykem. Svá děla můžete využít buď při nájezdu, který slouží k získání smaragdů, perel a zlata, nebo si zvolíte modul šarvátka a pak si jdete po krku i s ostatními hráči. Teda, ne že byste mohli někomu potopit loď, ale máte možnost ho obrat o nějakou tu zlatku a nahrabat si další vítězné body.

Piráti z Maracaiba zdroj: Vlastní foto autora

Modul pirátské šarvátky si klidně vyzkoušejte, není to nic složitého, ale jen zvažte, zda máte chuť si do hry přidat další náhodu v podobě kostek. Daleko více budete asi využívat klasickou akci nájezd, kdy doplujete na kartu lokace a můžete házet kostkami. Každá kostka barvou reprezentuje příslušný zdroj, který můžete získat a po hodu si vyberete tu, která vám nejvíc vyhovuje. Tedy většinou vyberete tu, kde padlo nejvíc (i když ne vždy to bude pravidlem), protože čím víc síly máte, tím víc dostanete.

Nechci vám v tom dělat guláš, ale v základu na své lodi máte malou tabulku, která vám říká, že za jeden bod síly získáte jeden vítězný bod, za dva pak tři peníze a za pět už příslušnou perlu, zlato nebo smaragd. Takže je jen na vás, jak si body rozložíte a co potřebujete. Zde se právě hodí vylepšování lodí a nabírání dalších karet, které vám sílu postupně zvyšují a vy tak máte mnohem více možností, co si brát. 

Pirát nemůže být bez lodi

Konečně se naše pozornost přesouvá na nejdůležitějšího člena pirátského života – loď. Jak jsem psal v přípravě, každý hráč dostane vlastní koráb, o který je nutno se starat. Tedy starat, prostě ji vylepšovat a postupně odemykat jednorázové bonusy nebo trvalá vylepšení. Jelikož jde o klasické euro, každý hráč má stejnou loď jako ostatní, ale jakým způsobem si ji „vylepšuje“, už je jen na něm. 

Piráti z Maracaiba zdroj: Vlastní foto autora

Opět jde o jednoduchou činnost, kdy při využití určitých karet na herní ploše můžete do místa pro kanon umístit šedou kostku, a tak dát všem jasně najevo, jaký bonus využíváte. Postupně si tak zvyšujete sílu, umisťujete své pašerácké desky na lokace, posíláte průzkumníky hlouběji do divočiny, nebo třeba zakopáváte své poklady.

Není toho rozhodně málo a nestalo se nám, že by nějaký hráč měl zakrytá všechna políčka. Málem bych zapomněl, že hráči během hry mají možnost vylepšit svou loď o galionovou figurku (socha na přídi lodi). Sice se jedná o drobnost, ale dává to další možnost, jak se odlišit od protihráčů a mít jiný efekt/schopnost oproti jejich lodím.

Plout bez cíle? Nikdy!

Jen tak bloudit po moři by asi nikoho nebavilo, a proto si hráči na začátku hry vyberou tajně kartu cílů a snaží se ji maximálně využít. Ale jen u jedné karty nezůstanete a postupně máte možnost si dobrat další a další karty cílů, takže cest, jak získat závěrečné body, je mnohem víc. Můžete mít za cíl zakopat co nejvíc zlata nebo překonat všechny řeky na mapě průzkumu, mít hodně rezidencí nebo ještě něco úplně jiného.

Možná by vás mohlo napadnout, že se jedná vlastně o takový point salát (hra plná sbírání bodů), ale já si to nemyslím. Ne každá akce musí hned vyvolat zisk nových bodů a rozhodně tu na vás nejsou sypané tolik, jako třeba v deskovce Barcelona, kde už jen jedna akce může přinést body na mnoha úrovních.

Chyby, nechyby…

Je fér napsat, že občas se v divokém oceánu překladu objeví nějaký ten útes, tedy chyba. Já nepatřím mezi hráče, kteří musejí mít 100% kvalitu překladu. Prostě chápu, že to není jednoduché a jsou firmy, kde se nějaké drobné chyby ani už nekomentují. Každopádně se objevil špatný popisek u pašeráckých destiček, kde místo „max.6“ je „máx.6“ a u sólové desky zase „más“ místo „max“. Jak jste asi pochopili, hru to nijak nerozbíjí a zážitek nijak neovlivňuje, ale chápu, že to někomu může vadit.

Tato skutečnost vyšla najevo hned po vydání hry a český vydavatel se k ní postavil čelem. Za chybu se omluvil a i vysvětlit, jak k ní mohlo dojít. Česká verze hry se totiž tiskla spolu se španělskou a španělština se holt na několika místech utábořila víc než jinde. A co si budeme povídat, Španělé měli s piráty přece jen větší zkušenosti než Češi...

Piráti z Maracaiba zdroj: Vlastní foto autora

Dopluli jsme do Maracaiba

Konečně přichází ta část recenze, kdy se na hru mohu podívat jako na celek z pohledu zážitku, hratelnosti a nějaké té cenové váhy. Vždy rád říkám, že cena je hodně subjektivní, ale za jeden tisíc korun se nám dostává do rukou hra, kde se mění herní „deska“ a znovuhratelnost je opravdu na vysoké úrovni. Musím pochválit, že během hraní jsem měl pořád co dělat a i po očku sledoval, co si berou protivníci, kolik mají peněz a kde jsou v průzkumu.

Nestávalo se mi, že bych seděl a musel čekat, až nějaký hráč dohraje své kolo, vše bylo dosti svižné i ve čtyřech hráčích. Na druhou stranu je pořád cítit (a pro mnoho hráčů v dobrém), že se jedná o hru, kde si každý hraje na svém písečku. Ano, protihráč vám může sebrat nějakou akci/kartu, ale nikdy to není tak zásadní, abyste kvůli tomu prohráli hru. Tedy alespoň nám se to nestalo.

A náhoda? Mně osobně kostky nevadí, ale musíte se smířit s tím, že se občas nezadaří získat poklad jen proto, že jste špatně hodili. Máte možnost hod posílit různými vylepšeními, ale nejdřív je musíte sehnat a musíte dobře hodit. A tomu, kdo kostky opravdu nemusí, nedoporučuji přidávat si modul šarvátek.

Piráti z Maracaiba zdroj: Vlastní foto autora

O tom, že Piráti z Maracaiba jsou opravdu povedenou hrou, hovoří nejen nadšené ohlasy hráčů, ale i to, že na jedné herní akci, jíž jsem se zúčastnil, jsem je neustále viděl na herním stole. Dokonce se stalo, že se v jeden moment půlka hráčů v herně plavila po moři. Já jsem moc rád, že mám hru doma a rozhodně ji neplánuji jen tak nechat v polici. Jde o velmi důstojného zástupce her s pirátskou tématikou. 

Název:
Piráti z Maracaiba
Počet hráčů:
1-4
Herní doba:
25-100 min.
Čeština:
ano
Věk:
12+
Detail hry

Verdikt:

Skousnete-li náhodu v podobě kostek, pak vás čeká velmi příjemný herní zážitek. Piráti z Maracaiba vás odmění měnicí se herní deskou, neustálým vymýšlením nových cest k vítězství, adrenalinovým závoděním, vylepšováním lodi i takovými věcmi, jako je správa posádky a zakopávání ukořistěných pokladů. Mezi pirátskými hrami jde rozhodně o vyčnívající kousek.

Nejnovější články