Máme pro vás historicky první souhrn recenzí publikovaných na našem webu. Účelem tohoto článku, který bude pravidelně vycházet na začátku každého měsíce, je shrnout všechny recenze vydané v uplynulém měsíci, aby vám náhodou nějaká z nich neunikla. Níže proto najdete verdikty třinácti březnových recenzí, přičemž naše nejvyšší ocenění Zásah! padlo rovnou čtyřikrát!
Zaklínač: Starý svět – Legendární lov – recenze
Text: David Navrátil
„S Legendárním lovem dorazilo rozšíření, které má výraznější dopad na herní zážitek ze stolního Zaklínače než rozšíření Skellige, ale na druhou stranu v něm absentuje jakýkoliv přídavek „příběhového“ obsahu. Jenže to nám vlastně vůbec nevadilo a s chutí jsme se vrhli do lovu na legendární příšery. Ty jsou natolik zajímavé a náročné, že hře dodávají nový náboj a skvěle přispívají ke znovuhratelnosti. Nový způsob vítězství je výborně vymyšlený a zvedá zážitek ze hry, přičemž nijak nezostuzuje základní hru. Tohle se povedlo.“
Divoká Amazonie – recenze (Zásah!)
Text: Radek Rath Malý
„Divoká Amazonie je krásná a především funkční hra s vysokou variabilitou, přístupnými pravidly, pěknými kartami zvířat a stabilními malovanými figurkami. Budování vlastní části pralesa a zabydlování ho papoušky, kajmany a jaguáry se jen tak neomrzí. Hra pro milovníky barev, zvířat, rodin, přírody a tahání králíků z klobouku.“
Včelín – recenze
Text: Ondřej Partl
„Včelín neobjevuje Ameriku a nevymýšlí žádné velké novoty. Místo toho do funkčního celku spojuje osvědčené prvky a balí je do neotřelého vesmírného tématu za doprovodu povedených ilustrací. Možná by mu svědčily lehce ostřejší lokte, avšak díky vrstevnatosti a variabilitě strategií mu tu sázku na pomyslnou jistotu rádi odpustíte. Pokud hledáte odladěný worker placement, právě jste ho našli.“
Hrady v Burgundsku – recenze (Zásah!)
Text: Patrik Hajda
„Legendární Hrady v Burgundsku se konečně dočkaly české verze, a byť se může zdát být nelogické překládat druhou edici, když je na trhu již třetí, tak jde ve výsledku o tu nejrozumnější volbu. Z pohledového a materiálového hlediska je skutečně mezi první a třetí edicí, ale jen v tomto případě dostanete za velmi přijatelnou cenu úctyhodnou porci muziky, která i po tolika letech neskutečně baví a v moderní konkurenci se ani náhodou neztratí.“
Mezi řádky – recenze
Text: Patrik Hajda
„Mezi řádky je hra, která se opravdu jen tak nevidí. Ke hraní potřebujete libovolnou knihu ze své knihovny, na níž vystavíte neotřelý zážitek plný smíchu a nepochopení se s ostatními. Je citlivá na naladění hráčů, danou knihu a její znalost mezi hráči, ale když to nebudete brát moc vážně, můžete v ní najít velmi neotřelou zábavu, ke které se budete s chutí vracet.“
Ecos: První kontinent – recenze
Text: Radek Rath Malý
„Ecos: První kontinent je příjemné překvapení. Pravidla nastudujete i vysvětlíte raz dva a v kartách je ukrytých mnoho cest a strategií k prozkoumání a vítězství. Sice tu nenaleznete dřevěná zvířata, ale i krásně malované žetony společně s jednoduchými herními principy umí vykouzlit zábavu pro každý večer, oddechový i nelítostný. Záleží na vašem přístupu a herní úrovni spoluhráčů.“
Doctor Who: The Roleplaying Game – recenze
Text: Michal Krupička
„Máte rádi předlohu? Neváhejte. Doctor Who: The Roleplaying Game vám nabídne skutečný fanouškovský servis a jen těžko se dostanete k podobnému pocitu jako při sledování epizod seriálu jinak než právě s pomocí téhle knihy. Ta, i když obsahuje rozsáhlou část vysvětlující fakta z univerza Pána času, vyžaduje, aby minimálně vypravěč seriál trochu znal. Na druhou stranu tenhle nárok neklade na hráče, kteří mohou díky intuitivnímu vytváření postav napříč časem i rasami hrát za kohokoliv a ani nemají univerzum znát. Jen škoda, že samotný systém není hře víc ušitý na míru, protože D6 není na tenhle typ vyprávění úplně stavěný. Stejně tak bych si dokázal představit mnohem lepší řešení hodů, než jen uspěl/neuspěl, kdy navíc příběhové body snižují celkový dopad kostek na nezbytné minimum.“
Projekt A.R.T.: Zachraňte umění – recenze
Text: Patrik Hajda
„Projekt A.R.T.: Zachraňte umění je žhavým kandidátem na vaší novou oblíbenou kooperativní hru z ranku rodinných deskovek. Vévodí jí grafické a materiálové zpracování spolu s šesticí map, na nichž prožijete pokaždé docela jiný zážitek. Škoda jen tématu, které k mechanismům moc nesedí a vágního užití pravidel o skrytých informacích. Nic z toho ale není důvodem se hře vyhýbat, protože po herní stránce jde o velice zábavný titul plný objevování a konstantního vzrušení.“
Válka v Říši divů – recenze
Text: Ondřej Partl
„Zrcadlo se rozpadlo na milion kousíčků, šílenství pomalu mizí a Říše divů se ocitla ve válce. Proto je na Alence, Kloboučníkovi, Červené královně, kočce Šklíbě a Tlachapoudovi, aby shromáždili své armády a pokusili se sjednotit obyvatele návratem jejich divnosti. Ale jak to udělat? Skrze moc pěknou kombinaci zabírání oblastí, draftování karet a tvořením vlastního pytlíku sil, což dává základ zábavnému přetahování ve více lidech. Hra je pro svou vlastní škodu možná až zbytečně vrstevnatá a dokáže se táhnout jako nudle, leč nabízí plnotučný zážitek a několik moc hezkých nápadů, díky nimž si svůj čas užijí nejen fanoušci pokroucené slečny.“
Turing Machine – recenze (Zásah!)
Text: Martin Lebduška
„Turing Machine není Turingovým strojem a z jistého hlediska není ani hrou… Ale jde o vynikající logický hlavolam s nekonečnou znovuhratelností, který neváhám doporučit všemi deseti.“
Masky: Nová generace – recenze (Zásah!)
Text: Michal Krupička
„Masky: Nová generace přesně ukazují, proč jsou narativní systémy tak dobré. Nechají vás užít si naplno hrdinskou fantazii a zároveň přihodí i vyprávění o teenagerech, kteří hledají svou cestu v bláznivém světě. Svět Halcyon City navíc bude přesně takový, jaký si ho uděláte a bude zatížený problémy a tématy, které chcete hrát a které vám sednou. Příručka nabídne spoustu silných námětů hráčům i vypravěči, povede vás za ruku vstříc dotvoření dokonalé žánrovky, na kterou budete vzpomínat. Na co vlastně ještě čekáte? Popadněte batoh, vyrazte do školy a možná vám pootevřeným zipem bude koukat cíp pláště. Protože mezi sezením v lavici a bojem proti mimozemské invazi může být jen pár minut. Berte to ale s klidem, nejste na to sami. Jste tým. Jste nová generace hrdinů Halcyon City.“
Čtyřmi slovy! – recenze
Text: Patrik Hajda
„Čtyřmi slovy! je další povedená slovní hra s asociacemi, která vás donutí přemýšlet zase trošičku jinak. Zaujme originálním systémem rekonstrukce dříve vytvořených asociací i neotřelými herními komponentami. Nevěřte ale krabici, protože tuhle zábavu si můžete užít i ve dvou a možná ji nakonec jinak ani nebudete chtít hrát.“
Lords of Ragnarok – recenze
Text: Štěpán Jura
„Lords of Ragnarok je typická „moderní obrovská crowdfundovaná figurkovka“ s hromadou komponentů na celý večer. Pokud vás tyhle bojové area control hry baví, velmi pravděpodobně vás bude bavit i Ragnarok. Pokud vás neberou, velmi pravděpodobně vás nebude bavit ani Ragnarok, protože do žánru pořádně nic nového nepřináší. Hýbete s vojáky a hrdinou, zabíráte políčka na mapě, abyste se na nich utkali s jinými hráči či lovili monstra... Nic převratného, ale zabaví a množství komponent, figurky a jejich kvalita pořád umí ohromit.“