Tvůrci Zátoky obchodníků už další hry nevytvoří. Na vině je i studio CMON
Novinka zdroj: Final Frontier Games

Tvůrci Zátoky obchodníků už další hry nevytvoří. Na vině je i studio CMON

16. 4. 2025 9:00 | Deskovky | autor: Patrik Hajda |

Makedonské studio Final Frontier Games se proslavilo zejména velmi povedenou eurovkou Zátoka obchodníků, jejíž českou mutaci u nás vydává TLAMA games. Vydat chtělo ještě celou řadu dalších her, ale to už se s největší pravděpodobností nestane – jeho zakladatelé učinili drastické rozhodnutí a studio jako takové už nefunguje.

Nejdůležitější zpráva se týká podporovatelů studia, kteří přihodili peníze na kampaně financující vývoj hry The Sixth Realm a rozšíření pro hry Coloma a Zátoka obchodníků. Tyto kampaně nebudou dokončené a pokud se nestane nějaký zázrak, podporovatelé se svých odměn již nedočkají.

Jistě vás zajímá, proč se tak vůbec děje a zda se Final Frontier Games stalo první obětí současných obchodních válek, které vyvolaly obrovská cla amerického prezidenta Donalda Trumpa. Samo studio to neuvádí jako přímý důvod, ale čistě teoreticky to svou roli sehrát mohlo.

Mezi největší viníky této situace je totiž uváděná společnost CMON, tedy jedno z největších studií specializující se na hry s nádhernými figurkami (série Zombicide, Blood Rage a mnoho dalších). CMON si totiž od Final Frontier Games objednalo čínskou lokalizaci Zátoky obchodníků, za kterou ale nezaplatilo.

Pro Final Frontier Games šlo o tak vysokou částku, že na ní záviselo dokončení aktuálních projektů. Studio prozradilo, že je běžnou praxí, že lokalizační partneři zaplatí polovinu částky předem a druhou polovinu po vyrobení lokalizovaných her. CMON ale zažádalo o změnu smlouvy a bylo mu vyhověno s tím, že vyplatí celou částku až po vyzvednutí vyrobených her.

Jenže CMON podle Final Frontier Games nikdy nezaplatilo, a dokonce přestalo se studiem zcela komunikovat, včetně vedení. Final Frontier si to umí vysvětlit jedině tak, že CMON teď řeší obrovitá cla z Číny a pozdržuje tak platby, nicméně fakt, že nezaplatilo včas a přestalo komunikovat, znamená, že Final Frontier zavírá krám.

Samozřejmě za to nemůže jen CMON, ale problémy se táhnou až k pandemii. Když totiž tvůrci dokončili úspěšnou kampaň financující vznik Zátoky obchodníků, očekávali potřebu odeslat z Číny 9 kontejnerů, což by je se vším všudy vyšlo na 665 tisíc korun. Vlivem pandemie ale došlo k tak markantnímu zdražení, že studio nakonec zaplatilo 5,5 milionu korun.

Nežádalo přitom žádné peníze navíc od podporovatelů kampaně v rámci snahy uchovat si ty nejlepší možné vztahy s komunitou. Tím se ale dostalo do mínusu, nabralo dluhy a spolu s CMONem se do jeho rakve začaly zatloukat další hřebíky.

Vývoj big boxu pro Zátoku obchodníků se stal komplikovanějším, než se čekalo, vlivem čehož se dokončení produktu protáhlo o půl roku. Na to zareagovali domluvení lokalizační partneři, kteří odřekli německou a španělskou verzi hry, protože si nemohli dovolit tak dlouho čekat.

Studio proto opět v rámci zachování důvěry svých fanoušků sáhlo do vlastních kapes (či spíše kapes banky), najalo vlastní překladatele, redaktory a grafiky, aby samo vyrobilo lokalizace v menším, tedy dražším nákladu.

Zkrátka a dobře se to s Final Frontier Games zjevně vezlo už posledních pět let a studio nebylo schopné se z toho vyhrabat, až se stala poslední kapka jménem CMON. Studio proto propustilo všechny zaměstnance a své velké plány už neuskuteční.

Již příští týden mělo spouštět novou kampaň, mělo připravenou reklamní kampaň, rozjednané recenzenty, připravenou výrobu dalších projektů, podepsalo vydání šesti her, našlo si na ně nějaké investory, zajistilo si distribučního partnera… Ale domeček z karet se vmžiku rozsypal vlivem chybějících financí.

Studio aspoň mělo tu soudnost a nežádalo peníze od svých podporovatelů, protože by jim nemohlo dát žádnou záruku, že by to někam vedlo. Rozhodnutí, které někteří vnímají jako milné, protože by se mohlo najít dost hráčů, kteří by ochotně zaplatili a umožnili tak dokončení crowdfundovaných projektů.

A co bude teď? Zástupci studia se pokusí najít nějaké řešení, tedy kupce jeho značek či celého studia, který by byl ochotný projekty dotáhnout do konce. Zatím jde o volbu, studio jako takové ještě nezaniklo, ale vlivem zátěže dluhu mu vyloženě hrozí bankrot, kdy k rozprodání jeho majetku dojde z donucení a ze zisku se pokryjí veškeré dluhy. Nicméně asi ani v jednom z případů to s budoucností projektů studia nevypadá moc růžově.

Nejnovější články