This War of Mine: The Board Game je v jádru prakticky stejná jako videoherní předloha. Jde o kooperativní hru na přežití pro jednoho až šest hráčů. Společně s ostatními hráči ovládáte skupinku civilistů, uvězněných ve válkou zmítaném a zničeném městě. Ostatně deskovka, stejně jako hra operuje s myšlenkou, že ve válce není každý jen voják.
Podobně jako v původní hře musíte i tady co chvíli dělat těžká morální rozhodnutí, ze kterých třeba nebudete mít radost, ale nevyhnete se jim. V deskovce nechybí ani správa surovin, obchodování, souboje a příběh.
Kooperace v deskovce je plnohodnotná, kdy se společně s ostatními hráči staráte o všechny postavy zároveň. Nejde tedy o přežití jednotlivců, ale o společnou snahu o přežití.
Jak ve hře, tak i v deskovce se dělí herní náplň na dvě fáze. V noci vycházíte z domu a snažíte se najít jídlo, součástky, léky nebo zbraně. Ve dne pak musíte ze surovin vytěžit co nejvíc a řešit také nově příchozí přeživší. Jen nezapomeňte, že ne každému můžete věřit. Délku každé si navíc můžete upravit, tudíž lze hrát jak kratší, tak dlouhé seance, které si navíc můžete uložit, a pokračovat tam, kde jste přestali.
Tvůrci z Awaken Realms tvrdí, že je hra snadno pochopitelná - všechno prý pochytíte postupně během hraní. Systém událostí má být navíc navržen tak, aby se ve stejných scénách nikdy neopakoval - proto lze hrát This War of Mine: The Board Game teoreticky pořád dokola.
Jakkoliv může působit deskovka podle This War of Mine zvláštně, nejde ani zdaleka o jedinou deskovou adaptaci videohry. Vzpomenout můžeme na XCOM: The Board Game, The Witcher Adventure Game (kterou jsme i recenzovali), Portal: The Uncooperative Cake Acquisition Game nebo Assassin's Creed: Arena.
Zajímavé deskovkové adaptace se ale dočkaly i ryze akční hry včetně Gears of War, Doom nebo Bioshock Infinite. Nepřekvapivě existuje deskovková verze Civilizace nebo World of Warcraft, ale překvapivě si můžete zahrát i Street Fighter deskovku. Pěkný přehled deskovek podle známých videoher najdete třeba na GamesRadaru.