This War of Mine: Desková hra

This War of Mine: The Board Game

Podrobnosti
Počet hráčů:
Herní doba:
45-120 min.
více méně
Doporučený věk:
Původní vydavatel:
Český vydavatel:
Rok vydání původní verze:
Datum vydání české verze:
Ocenění:
Popis zatím nebyl vytvořen
Nic tady není
Nic tady není

Konec soutěže o deskovky This War of Mine a vyhodnocení ankety

Od minulého úterý jste se mohli zúčastnit naší soutěže o čtyři kousky výborné deskové hry This War of Mine. Jediné, co jste pro zařazení do slosování museli udělat, bylo odpovědět na pět anketních otázek, ve kterých jste rozhodovali, jak byste se zachovali v těžkých situacích inspirovaných událostmi deskovky a její počítačové předlohy. V článku zjistíte, jaké byly nejčastější odpovědi.

Soutěžíme o deskovky This War of Mine. Jak byste se v těžkých situacích zachovali vy?

Stolní hra This War of Mine sice není žádná novinka, ale protože jde o výbornou adaptaci (viz naše recenze) a někdo v 11 Bit Studios nás má vážně rád, doputovaly k nám z předalekého Polska čtyři voňavé kousky. A i když tuto hru milujeme, nebudeme skrblíci a pošleme ji dál mezi vás. Nechceme po vás žádné znalosti, jen nám povězte, jak byste se zachovali v extrémních situacích, které nastíníme níže.

Nejvýdělečnějším Kickstarterem roku je deskovka od tvůrců This War of Mine

Za tři dny tomu bude přesně rok od vydání mého článku s všeříkajícím titulkem „Videohry jsou na Kickstarteru válcovány úspěchem deskovek“. Vycházel jsem tehdy ze statistik a zkušeností za rok 2017 a není příliš překvapivé, že ani v roce 2018 tomu nebylo jinak. Deskovky o sobě opět daly pořádně vědět a jedna z nich byla vůbec nejúspěšnější kampaní roku 2018.

This War of Mine – recenze stolní adaptace

Válka. Válka je pořád stejná. Vyrábí oběti po tisícovkách, někdy přinese vítězství. Hořké vítězství zaplacené krví bližního svého. Vojáci znepřátelených stran se z donucení i dobrovolně vrhají jeden proti druhému, aby se ti nahoře měli lépe. Je to souboj na třech frontách. Mocenský v nejvyšším patře, kontaktní uprostřed, ale nejhorší je ten spodní. Ten „mimo“ dění. Ten, kde zbloudilá kulka zabíjí nevinné ženy čekající v obětí dětí na návrat svého muže. Ten, který jste s otevřenými ústy prožili v survivalu This War of Mine. A teď je na čase prožít ho znovu, ale jinak. Na stole a v kolektivu.

Deskovka podle This War of Mine zní jako zvláštní nápad, ale už je zaplacená

This War of Mine, tedy strategická simulace civilisty během války, vyšla v roce 2014. A o necelé dva roky později už je jasné, že si ji zájemci v horizontu několika měsíců zahrají v reálu. Nejde ovšem o jednu z únikových her, ale o deskovku This War of Mine: The Board Game. Její tvůrci chtěli na Kickstarteru vybrat 40 tisíc liber, ale 19 dní před koncem kampaně už mají na kontě skoro 90 tisíc. Pokud tedy projekt na konto větší sumy vybraných peněz nenabobtná a nepotká jej odklad, měli by backeři dostat deskovou hru v únoru příštího roku.

Italienis

Jako já vím, že ta počítačová hra, podle které je deskovka vytvořená, je podle lidí, co hrají, strašná pecka. Člověk nahlédne až na dno své duše a zjistí, že pro přežití udělá cokoliv. Pak hodiny čučí do stropu a dostává se do krize a pochybuje sám o sobě. Ale to není úplně případ deskovky. Deskovka obsahuje velkou knihu takových příběhů, kdy musíte udělat rozhodnutí, které z vás sice dělá dobrého člověka, ale zároveň vás nejspíš zabije. Nicméně situací, kdy do rukou máte vzít tento deník, není příliš. Na jednu stranu je dobré, že při prvních třech hraní neprojdete všechny příběhy, na druhou stranu to z hry ubírá to nejzajímavější. Nejtěžší bylo zvyknout si, že v téhle hře nejde o to něco vyhrát. Všechno je jedna velká deprese. V každém kole se vám zhoršuje zdraví, zraníte se a hlavně jste zoufalí. Cílem je, aby alespoň jedna z prvních postav přežila. To o chmurné atmosféře hry dost napovídá. Zní to dobře, ale problém je v tom, že všichni hráči hrají spolu proti hře. Postupně si předávají "průvodce" a každý je ve vedení v jiném okamžiku. Těch rozhodnutí zase tolik není. Pokud chcete přežít, tak je jasné, co je nutné udělat. Většinou totiž, pokud riskujete například setkání s někým, tak se stane něco špatného, nejspíš postava zemře. Pokud chcete postavit něco, co vás třeba zahřeje, nebo vám bude generovat jídlo, tak sehnání surovin je tak složité, že je to většinou nemožné. Tak se na to vyprdnete. To je důvod, proč se hra začne během hraní opakovat. Musíme se uzdravit, prohledat dům, někoho nechat na hlídce, vyrazit do města, vzít hlavně vodu a cigára, vrátit se a nejspíš odolat nájezdům. Upřímně jsem se během hry dost nudila, protože prostě nemáte co dělat. Jste skupina, když si zajdu na cigáro, nic se nestane. Možná se jen neumíme vcítit do postav a řešit dramata, nebo jsme možná jen málo riskovali, proto se nic moc nedělo. Nevím. Každopádně jednu hru jsme hráli tři večery (s tím hra počítá a má systém pro ukládání). Ale asi si příště raději dám něco jiného. Každopádně atmosféra je celkem sugestivní, člověka nutí některé situace se zamyslet sám nad sebou a hra přináší depresi, kterou od ní všichni očekávají.

Nejnovější články